PROČ JET NA BAJKOVNU

Pro někoho možná nezvyklý název „Bajkovna“, jsme zvolili zcela záměrně.
Chceme tím dát jasně najevo, že nepočítáme jen s ubytováním pro turisty
toužící probádat tento nádherný kraj Frýdlantského výběžku pěšky (nebo autem a pěšky),
ale i pro cykloturisty. Díky nový terénním stezkám  singltrekům, trailům …. které jsou v těsné blízkosti Bajkovny se budeme těšit,
že bajkeři se sem budou vracet stejně rádi jako běžci a běžkaři.
Co je nejdůležitějští pro bajkery ?
Je to rozhodně nově postavený singltrek v rámci česko-polského programu.
Výsledkem je  otevření dalších cca. 60 km terénních stezek – singltreků.
Severní část Jizerských hor je klidnější a zatím není tak zatížená návštěvníky  z Liberecka a Jablonecka.
Terénní cyklista bajker určitě proto aby si užil singltreky.
Běžný cyklista aby si užil množství širokých lesních cest, které navzdory očekávání nemají prudká stoupání jako např. v Českém středohoří.
Asfaltové silnice a spojky mezi obcemi nejsou tak vytížené silniční dopravou jako ve vnitrozemí.
V zimě si na své si přijdou i běžkaři. Upravené stopy jsou aktuálně  už  i na Jinřichovickém hřebeni v lese v blízkosti Bajkovny.    Po náročném dni je možné navštívit i místní lázně kousek od náměstí s bazénem a vířivkou  nebo zajet 6 km do Lázní Libverda.
Sportem ke zlepšení psychiky.
Sport má antistresové účinky.
V organizmu se hromadí nevyužité metabolity stresu.
Tyto můžeme pohybovou aktivitou odstranit.
Pozitivum sportu mimo tvarování postavy a zlepšení fyzické kondice je, že při sportu člověk zapomene  na starosti a ještě má radost z toho, že něco pro sebe udělal.
Sport má antidepresivní a regenerační účinky.
Ke sportu se sice v počátcích velmi, ale i později po únavném dni musíme občas nutit,ale o to vyšší mentální pocit uspokojení nastupuje, když se nám podařilo překonat překážku.
Doporučujeme pro zvýšení motivačního efektu si naplánovat cíle,které bychom postupně na základě jednotlivých kroků a úkonů plnili.
Cíl musí být reálný a dosažitelný.
Pobyt na bajkovně přímo nabádá ke změně, nebo k zlepšení životního stylu rozšířením o nejběžnějšísportovní aktivity běh, plavání a kolo, samozřejmě dle časových obdobích.
Období dovolených nebo rekreačního pobytu v centru možností sportovních aktivit ve volné přírodě s vhodnýmia upravenými přírodními lesními cestami k tomu přímo vybízí.
Pro začátečníky doporučujeme si naplánovat jednodušší a kratší výlety v lesích okolí Jindřichovického hřebene spojené zejména s běžeckou aktivitou příp. s kombinací s rychlou chůzí.
Lesy Jindřichovického hřebene, které začínají přímo u bajkovny jsou zatím poměrně málo navštěvované a pro běžce poskytují maximální komfort pohybu i soukromí, což opět umocňuje zlepšení psychiky.
Navíc vhodná orientace běhu při východu či západu slunce  umocňuje zážitek dobrého pocitu.
Pro vyspělé běžce, cyklisty  a bajkery se z bajkovny naskýtá  mimo singltreků  množství různých tras různé náročnosti a délek.
Existuje určitý optimální tréninkový objem, který můžete využít každý týden. Tréninkový objem by se měl odvíjet také od toho, jaký další stres v životě podstupujete.
Více stresu = méně tréninku a naopak.